Chrapanie jest chorobą przewlekłą, którą należy leczyć. Większość z nas uznaje ją za niegroźną przypadłość natomiast niewiele osób wie, jak groźne mogą być powikłania chrapania. To nie tylko niespokojny sen i skrajne przemęczenie, ale chrapanie wpływa niekorzystnie na cały nasz organizm.

Przyczyny chrapania

Chrapanie powstaje w wyniku dysfunkcji dróg oddechowych bądź nosa. Najczęściej jest to nieprawidłowa budowa gardła, krzywa przegroda nosowa, polipy w nosie, przerośnięte migdały czy zbyt wiotkie podniebienie. Zdarza się również, że za chrapanie odpowiada infekcja dróg oddechowych, nieżyt nosa, przemęczenie, spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy nadwaga.

Objawy chrapania

Chrapanie jest niezwykle uciążliwe i to nie tylko dla chorego, ale i innych domowników. Ponieważ na tą przypadłość cierpi nawet 40% Polaków praktycznie każdy z nas chociażby raz zetknął się z tą przypadłością. To głośne odgłosy podczas nabierania powietrza. Często są tak wyraźne, że uniemożliwiają spokojny sen innym.

Sprawdź także: Chrapanie jest efektem wielu zaburzeń. Sprawdź zanim będzie za późno.

Co więcej, osoba chrapiąca cierpi najczęściej również na bezdech senny, który jest naprawdę niebezpieczny. Kilka razy podczas jednego snu zatrzymuje dopływ powietrza do płuc nawet na kilkanaście sekund. Właśnie w wyniku bezdechu sennego może dojść do niedotlenienia mózgu i krwi, z czym wiążą się niebezpieczne dla zdrowia i życia następstwa.

Co powoduje chrapanie?

Chrapanie uznawane za niegroźną przypadłość może przyczynić się do niebezpiecznych powikłań. Przede wszystkim niedotleniony odpowiednio zostaje mózg oraz krew. U pacjenta bardzo szybko może więc dojść do nadciśnienia, choroby wieńcowej a w efekcie zawału serca czy udaru mózgu. Jak wiec widać chrapanie wymaga natychmiastowego leczenia. Nawet jeśli pacjent dobrze znosi tą przypadłość to zawsze prowadzi ona do przewlekłego niewyspania i przemęczenia. Okazuje się, że zarówno osoba chrapiąca jak i inni domownicy tracą na spokojny sen każdej nocy nawet półtorej godziny. Co więcej, nie można należycie wypocząć stosując sen przerywany a taki właśnie się odbywa w domu, w którym śpi osoba cierpiąca na chrapanie. W efekcie wszyscy, którzy są skazani na chrapanie są przemęczeni, ich koncentracja uwagi znacznie spada, zdolność logicznego myślenia również, pamięć jest słabsza a pracownik mniej wydajny. Utrzymujący się stan obniżonej kondycji doprowadza do wahań na polu psychicznym – chrapiący staje się zrezygnowany, wycofany i często miewa zły humor; u niektórych diagnozuje się nawet depresję.

Leczenie chrapania

Chrapanie nareszcie można skutecznie leczyć i to nie tylko operacyjnie. Dzisiaj dużą skutecznością wykazują się bezpieczne dla organizmu i nieinwazyjne metody, takie jak kriochirurgia, czyli leczenie zimnem czy laseroterapia. Techniki te są coraz częściej wykorzystywane przez laryngologów i wraz z zaleconą farmakoterapią rzeczywiście zwalczają chrapanie raz na zawsze.