Nadmierna produkcja łoju to problem dermatologiczny, który może prowadzić do powstania wielu niekorzystnych, a także mało estetycznych objawów. Taka dolegliwość może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku oraz od płci. Na szczęście tego typu problemy można skutecznie leczyć przez dokładne dbanie o właściwą higienę skóry, na przykład używanie odpowiednich szamponów i innych kosmetyków zalecanych przez dermatologów.

Łojotok to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Choroba pojawia się ponieważ skóra produkuje zbyt duże ilości łoju, co może mieć między innymi podłoże genetyczne. Jednocześnie część badań wskazuje, że zbyt duża produkcja łoju może być również spowodowana przez reakcje alergiczne. Do pojawienia się problemu przyczyniają się także takie czynniki, jak nieprawidłowa higiena, stres, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, nadwaga, a także różne choroby neurologiczne.

Sprawdź również:Przyczyny wypadania włosów.

Objawy łojotoku

Objawy łojotoku mogą występować w wielu miejscach, chociaż najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra naturalnie wydziela więcej sebum. Części ciała, które najczęściej zostają dotknięte tym problemem, to skóra głowy oraz twarzy, a także fałdy skórne na ciele. Nadmiernemu wydzielaniu łoju może towarzyszyć stan zapalny, który powoduje powstawanie zmian skórnych, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie i swędzenie.

Leczenie łojotoku

Leczenie łojotoku polega przede wszystkim na ograniczaniu produkcji łoju przez skórę. W tym celu można stosować różnego rodzaju szampony, które dostępne są w aptekach oraz drogeriach. W takich kosmetykach znajduje się miedzy innymi cynk, selen, kwas salicylowy oraz ketokonazol, który ma działanie przeciwgrzybiczne. Dostępne są także preparaty do stosowania na skórze twarzy oraz klatki piersiowej. Osoby cierpiące z powodu łojotoku powinny przede wszystkim unikać stosowania preparatów, które mają silne, drażniące działanie, ponieważ takie kosmetyki będą dodatkowo stymulować wydzielanie sebum i spowodują pogorszenie niekorzystnych objawów.

Sprawdź również artykuł : Laserowe usuwanie blizn, pieprzyków i znamion.

Wydzielanie łoju jest zmniejszane przez działanie promieni słonecznych, dlatego rozsądne opalanie się może przynieść pozytywne rezultaty i poprawić kondycję skóry. Jednocześnie należy także zatroszczyć się o zmianę diety. Warto dostarczać organizmowi mikroelementów, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry, czyli między innymi cynku, a także witamin B, A i E. Osoby cierpiące na tą dolegliwość powinny także zrezygnować z alkoholu i ograniczyć picie kawy, co pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienie zmian zapalnych. Jednocześnie trzeba także pamiętać, że łojotok może pojawiać się w wyniku zakłócenia równowagi hormonalnej, dlatego ryzyko takich problemów zwiększa się w okresie pokwitania i dojrzewania oraz może być związane z zaburzeniami przemiany materii. Niekorzystne działanie ma także silny stres, dlatego należy unikać nerwowych sytuacji oraz zatroszczyć się o odpowiedni relaks.

Łojotok to dolegliwość, która nie jest zaraźliwa. Często nie jest również wynikiem braku właściwej higieny skóry. Jest to choroba chroniczna, której nie można całkowicie wyleczyć, ale na szczęście da się w bardzo dużym stopniu kontrolować jej objawy. W przypadku pojawienia się wymienionych objawów zalecana jest przede wszystkim konsultacja z dermatologiem, który pomoże w dobraniu właściwych preparatów pielęgnacyjnych. Warto także zastosować się do porad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz właściwej diety. Dzięki temu można w bardzo dużym stopniu ograniczyć ryzyko powstawania zmian zapalnych na skórze i poprawić jej wygląd.

Artykuł powstał przy współpracy z vademecum na temat chorób dermatologicznych  stroną portaldermatologiczny.pl