Lamblioza to choroba wywoływana przez pasożyty (lamblie). Bywa ona również nazywana giardiozą, ponieważ łacińska nazwa lamblii to giardia intestinalis. Pomimo tego, że ten pasożyt osiąga niewielkie rozmiary, to często powoduje dolegliwości, które znacznie utrudniają codzienne życie. Najczęściej na tę chorobę zapadają dzieci, zwłaszcza te, które uczęszczają do przedszkola lub do innego miejsca, gdzie mają stały kontakt z innymi dziećmi.

Przyczyny lambliozy to brak przestrzegania podstawowych zasad higieny, nieodpowiednie mycie produktów spożywczych oraz brak ochrony jedzenia przed owadami, takimi jak muchy. Także pobieranie wody pitnej z niezbadanych źródeł i spożywanie jej bez przegotowania może być powodem zakażenia lambliami. Pasożyty mogą znajdować się również w piasku – dlatego należy uświadomić dziecko, by zachowało ostrożność podczas zabawy w piaskownicy. By działać profilaktycznie przeciw tej chorobie warto jest także powtarzać razem z dzieckiem zasady podstawowej higieny. Mimo takich działań konieczna jest również obserwacja podopiecznego – objawy lamblii są raczej nietypowe, jednak występujące dolegliwości mogą naprowadzić lekarza na właściwą diagnozę.

Objawy lambliozy mogą dotyczyć przewodu pokarmowego, choć wcale nie jest to reguła. Pewne jest jednak, że te pasożyty najczęściej znaleźć można w jelicie cienkim i dwunastnicy. Ich duża ilość może powodować zaparcia i biegunki, a także ogólne bóle brzucha. Bywa, że objawy pojawiają się także ze strony wątroby i trzustki

Dolegliwości mogą dotyczyć również ogólnego samopoczucia – bóle głowy, zmęczenie, a nawet omdlenia mogą być spowodowane przez występowanie lamblii. U dziecka można zaobserwować brak apetytu, nerwowość i problemy z nauką. Niepokojące mogą być także ogólne badania krwi, wykazujące niedobór składników odżywczych, nawet w przypadku zbilansowanej diety. Takie objawy to wynik uszkadzania przez lamblie kosmków jelitowych, przez co niemożliwe jest wchłanianie przez organizm niezbędnych substancji. Przez to, że objawy lambliozy są nieswoiste, prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby może być znacznie utrudnione. Nawet w przypadku, gdy zostanie wykonane badanie w kierunku tych pasożytów warto mieć na uwadze, że cysty lamblii trudno zauważyć, a ponadto nie zawsze są one wydalane. Dlatego też badanie kału musi zostać powtórzone przynajmniej trzy razy, by uzyskać pewność.

Potwierdzona choroba oznacza, że konieczne jest przeprowadzenie kuracji. Leczenie lambliozy to przede wszystkim podawanie odpowiedniego preparatu osobie zarażonej. Test na obecność cyst musi być wykonany na wszystkich członkach rodziny zarażonej osoby. Środek podaje się wyłącznie tym, u których potwierdzono nosicielstwo pasożyta. Najczęściej przepisywanym środkiem na lamblie jest metronidazol, jednak takiej terapii nie stosuje się między innymi u kobiet w ciąży i u karmiących. Nie podaje się leków na lamblie osobom, u których nie wykryto pasożyta, ponieważ tego typu preparaty działają szkodliwie na wątrobę. W trakcie kuracji należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny – tak samo, jak w przypadku leczenia innych chorób spowodowanych przez pasożyty. Konieczne jest między innymi mycie naczyń w gorącej wodzie oraz dbanie o dezynfekcję powierzchni w łazience. Podstawą jest częste i dokładne mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem.

Kuracja zazwyczaj musi zostać powtórzona, by pozbyć się wszystkich pasożytów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po całkowitym wyleczeniu mogą występować ponowne zakażenia, jeśli w otoczeniu dziecka będą znajdować się nosiciele pasożyta.