Trądzik różowaty to trudna w leczeniu choroba, której nie należy mylić z trądzikiem okresu dojrzewania, zwanym młodzieńczym. W głównej mierze dotyczy ona osób dorosłych, które ukończy dwudziesty rok życia. Ponadto często dotyka również osoby starsze, szczególnie kobiety będące w okresie menopauzy. Trudność w zwalczaniu tej choroby wynika z faktu, że ona bardzo często powraca. W związku z tym leczenie określonej choroby może trwać nawet całe życie, z małymi przerwami. Zależy to w głównej mierze od rodzaju przeprowadzonej kuracji.

Antybiotykoterapia w leczeniu trądziku różowatego

Wśród najczęściej wykorzystywanych technik walki z chorobą wykorzystuje się antybiotykoterapię, która stosowana jest zarówno doustnie, jaki i miejscowo w formie maści. Wprowadza się również terapię hormonalną. Istotna sprawą w walce z trądzikiem różowatym jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, która ma działanie odkwaszające organizm. Należy także ograniczać przyjmowanie pikantnych potraw, powodujących zintensyfikowanie objawów opisywanej w tym artykule choroby.  Konieczna jest także rezygnacja z promieni słonecznych, unikanie narażania się na działanie wiatru, mrozu. Wszystko to działa drażniąco na skórę dotkniętą trądzikiem różowatym. W przypadku obecności choroby zrezygnować należy z alkoholu, a ponad z palenia papierosów. Ważna jest także kuracja, która ma działanie wzmacniające układ krwionośny. W ostateczności, gdy wymienione wyżej działania nie przynoszą spodziewanych rezultatów, często podejmowana jest laseroterapia.

Gdzie występuje trądzik różowaty i jak z nim postępować?

Trądzik różowaty najczęściej uaktywnia się w centralnym obszarze twarzy ale także pojawia się na ramionach, szyi, dekolcie. W rzadkich przypadkach uaktywnia się na obszarze pleców. Trądzik różowaty na plecach jest trudnym schorzeniem, gdyż występuje tutaj dodatkowe podrażnienie skóry pleców za pośrednictwem ubrania. Może to powodować wzmożone uczucie świądu oraz swędzenia.

Na co należy zwracać uwagę gdy trądzik różowaty na plecach się pojawi? Główną zasadą tutaj jest unikanie podrażniania skóry oraz jej tarcia. Istotna jest także rezygnacja z wykorzystywania gąbki do mycia ciała, gdyż może ona przyczyniać się do tworzenia uszkodzeń na skórze. Ponadto jest siedliskiem drobnoustrów bakteryjnych, które roznoszone są po całej skórze. Koniecznie trzeba także zrezygnować z noszenia ubrań z wełny i innych mało przyjemnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem jest naturalna, stuprocentowa bawełna, która nie przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych podrażnień naskórka. Obecność choroby na plecach objawia się świądem skóry, w związku z tym nie wolno podrażniać tych miejsc przez drapanie. Czynność ta wywołuje gorszy efekt, a ponadto doprowadza sie do roznoszenia drobnoustrojów i wywołania tym samym stanu bakteryjnego.

Pielęgnacja pod okiem dermatologa

Ważne jest aby skóra pielęgnowana była zgodnie z zaleceniami lekarza. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie maści na trądzik różowaty z niewielką zawartością antybiotyków, do stosowania miejscowego. Polecane są także kremy pielęgnacyjne do skóry trądzikowej, zawierające wyłącznie naturalne składniki, pozbawione zapachów, barwników, parabenów i innych ulepszaczy. Skuteczność wykazują także domowe sposoby, wśród których wymienić można terapię olejem lnianym lub olejkiem rycynowym. Bardzo dobrze swoją funkcję spełnia także maseczka z płatków owsianych i wody. To wszystko działa bardzo łagodnie i kojąco na skórę dotknięta opisywaną chorobą. Mają one także działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne.

Czasami pomagają także peelingi chemiczne wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, a także zabieg zwany mikrodermabrazją. W ostateczności, w najtrudniejszych przypadkach metodą wykorzystywaną jest tutaj laseroterapia. Umożliwia ona pozbycie się określonego schorzenia raz na zawsze. Jednakże stosuje się ją w ostateczności. Warto także przejść na dietę mającą działanie odkwaszające organizm człowieka.